Jakiś czas temu poruszyliśmy temat, czy warto tworzyć darmową stronę internetową przy użyciu takich serwisów jak Wix. Tym razem postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto sięgać po darmowe logo z generatora.

Na naszym blogu znajdziesz bardzo wyczerpujący artykuł na temat tworzenia logo. Nie będziemy tu powielać tych informacji i odsyłamy do tego artykułu. Dowiesz się z niego, jak ważnym elementem identyfikacji wizualnej marki jest logo. To w zasadzie główny element brandingu i często ma bardzo duży wpływ na odbiór marki przez odbiorców.

Projektowaniem logotypów zajmujemy się od ponad 10 lat. Pracujemy w oparciu o dobrze dopracowany system. Podczas całego procesu tworzenia logo nie zajmujemy się po prostu stworzeniem obrazka lub użyciem kilku kresek. Tworzenie logo wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Konieczne jest przeprowadzenie analizy konkurencji klienta, ale i całego otoczenia rynkowego konkretnej firmy. Warto sprawdzić jakie trendy wizerunkowe cieszą się popularnością w branży. Ponadto warto sprawdzić jakie są słabe punkty komunikacji wizerunkowej konkurentów.

To naturalnie tylko początek. Niezwykle ważnym punktem podczas całego procesu researchu przy tworzeniu logo jest ustalenie dokładnej grupy docelowej firmy, dla której tworzymy logo. Z doświadczenia wiemy, że w tym elemencie, ku naszemu zaskoczeniu, bardzo często nie możemy liczyć na pomoc klientów. Zaskakująco dużo osób prowadzi swoje firmy w zasadzie na ślepo. Oferując swój produkt każdemu i najlepiej wszędzie.

Darmowe logo z generatora, a my

Dopiero na podstawie zgromadzonych informacji przystępujemy do opracowywania koncepcji i szkiców. Najlepsze z nich trafiają “na warsztat” na dłużej. Są dopracowywane i ostatecznie trafiają do naszej grupy testerów A/B. Po wstępnych recenzjach i naniesieniu poprawek, projekty trafiają do klienta. W naszej ocenie tak powinien wyglądać proces tworzenia dobrego logo dla firmy.

No tak, ale co z tym darmowe logo z generatora? No właśnie. Zastanów się, który z dostępnych generatorów logo daje ci taki proces tworzenia logo jak profesjonalna firma? Czy uważasz, że darmowy generator bierze pod uwagę którykolwiek z wymienionych wyżej kroków? Oczywiście, że nie. Podobnie sytuacja wygląda z “firmami graficznymi” oferującymi logo za 300 zł. W rezultacie klient od takiej firmy otrzymuje jeden plik – czyli drogi obrazek za 300 zł. Pół biedy, jeśli ten obrazek jest w wektorach…

Tymczasem profesjonalne logo to kilkadziesiąt plików zawartych w księdze znaku. O tym czym jest księga znaku możesz przeczytać w innym naszym wpisie.

Podsumowanie

Umiejętność posługiwania się nitką i igłą nie uczyni z nikogo chirurga. Tak samo umiejętność obsługi komputera, a nawet i jakiegoś programu graficznego nie uczyni z nikogo projektanta. Jeżeli nie jesteś grafikiem, to po prostu nie jesteś w stanie zaprojektować dla siebie dobrego logo przy pomocy darmowego generatora. Programy dostępne na rynku to po prostu zbiory gotowych znaczków i różnych napisów.

Być może z setek darmowych wzorów znajdziesz taki, który zrobi na tobie wrażenie. Tyle tylko, że pytanie brzmi, czy podobne wrażenie będą mieli twoi klienci? Zastanów się, co jest ważniejsze? To, żeby logo podobało się tobie, czy twoim klientom? Czy jesteś w stanie wyróżnić się od konkurencji komunikując się z odbiorcami przy pomocy logo z grafiką, którą mogą wykorzystywać dziesiątki innych firm?

Najkrócej rzecz ujmując darmowe logo z generatora różni się od profesjonalnego logo dokładnie tak samo jako garnitur kupiony w Lidlu od garnituru uszytego przez krawca. Naszym zdaniem żadnej firmy nie stać na słaby wizerunek. Koniecznie zapamiętaj te słowa i zadaj sobie jedno pytanie. Chcesz mieć konkurencję czy być konkurencją dla innych?